Kritik değişiklikler var: Bayraktar KIZILELMA’nın 2. prototipi ortaya çıktı!

1 hafta önce 25

Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayi projeleri arasında boy gösteren KIZILELMA ile ilgili kritik haberler gelmeye devam ediyor. Suudi Arabistan’ın Türkiye ziyareti sırasında ortaya çıkan görüntülere göre Baykar mühendisleri KIZILELMA üzerinde kritik değişikliklere gitmiş. Peki bu değişiklikler neler? İşte Bayraktar KIZILELMA tasarımı ve özellikleri…

Bayraktar KIZILELMA’nın 2. prototipi tasarımı ve özellikleri ortaya çıktı!

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Halid bin Selman Al-Suud ve beraberindeki heyet geçtiğimiz hafta ülkemizi ziyaret etti. Özellikle savunma sanayi teknolojilerini yakından incelemek isteyen heyet Türkiye’nin bu alandaki önemli şirket ve fabrikalarını ziyaret etti. Yapılan ziyaretlerden biri de Baykar şirketine oldu.

bayraktar kızılelma tasarımı

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci ile birlikte Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar’ın ev sahipliğindeki ziyaretten basına bazı fotoğraflar sunuldu. Bu fotoğrafların birinde arkada duran Bayraktar KIZILELMA prototipi oldukça dikkat çekiciydi.

 STM BOYGA ilk ihracatını yaptı!

Küçük boyuna sakın aldanmayın! Gökyüzünde havandan oluşan bir yağmur yaratabiliyor! İşte STM BOYGA İHA özellikleri...

TR Haber tarafından yapılan habere göre yeni prototipte büyük değişiklikler fark edildi. Bunlardan ilki KIZILELMA’nın burun yapısı oldu. Basına sunulan ilk prototipte burun yapısı daha dar olan uçağın ikinci prototipte daha geniş ve sivri bir buruna sahip olduğu göze çarptı. Bunun entegre edilecek olan AESA radarı ile ilgili olması kuvvetle muhtemel.

İkinci dikkat çeken husus ise İHA’nın iniş takımları oldu. Önceki prototipe göre iniş takımlarının daha da geliştirildiğini söyleyelim. Özellikle TCG Anadolu gemisine iniş kalkış yapması planlanan bir uçak için bu değişikliklerin büyük önem arz ettiğini belirtelim. Zira kısa pistlere iniş yapacak olan İHA için iniş takımlarının daha fazla stres ve yükü kaldırabilecek şekilde tasarlanmış olması oldukça kritik bir değişiklik.

Peki siz Bayraktar KIZILELMA tasarımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar bölümünde paylaşmayı unutmayın. Daha fazla içerik için ShiftDelete.Net YouTube kanalına abone olabilir video bildirimlerini açabilirsiniz. Ayrıca ShiftDelete.Net sosyal medya hesaplarını da takip edebilirsiniz.

haberin devamını kaynağında oku